Klub

Celem klubu „Sprint” jest planowanie i organizowanie pozaszkolnych zajęć sportowych z ukierunkowaniem na dyscypliny lekkoatletyczne, oraz promowanie wśród młodzieży wolnego od uzależnień zdrowego stylu życia.

 

Historia klubu

Gminny Międzyszkolny Lekkoatletyczny Klub Sportowy „Sprint” Gorzyce powstał z inicjatywy byłych lekkoatletów Stali Stalowa Wola i Oleśniczanki Oleśnica Leszka Bebły, wielokrotnego medalisty Mistrzostw Polski, rekordzisty polski w maratonie, uczestnika Igrzysk Olimpijskich w maratonie (Barcelona 1992 r., Atlanta 1996 r.), oraz Wojciecha Zielińskiego (medalisty Mistrzostw Polski w kategoriach młodzieżowych). To właśnie oni zwrócili się z propozycją utworzenia Klubu do Roberta Pasiecznego, który razem z Marcinem Krzemińskim uruchomił całą machinę. Już rok wcześniej, próbowano zorganizować w Gorzycach bieg uliczny, jednak pomysł nie zyskał akceptacji ze strony poprzednich władz GOSiR, a tym samym upadł. Na szczęście, w całym procesie tworzenia Klubu pomoc nadeszła ze strony ówczesnego Radnego Powiatu, a obecnego Wójta – Leszka Surdego. Początki Sprintu to ogrom włożonej pracy, a wszystko po to, by propagować właściwe postawy i zachęcać społeczność gminną do prowadzenia zdrowego trybu życia. Pierwszymi członkami Klubu zostali nauczyciele wychowania fizycznego gorzyckich szkół, a z czasem jego szeregi zasilili inni, sportowo nakręceni mieszkańcy miejscowości. Jednym z pierwszych zrealizowanych przedsięwzięć Klubu i niewątpliwie jego wielkim sukcesem było zorganizowanie biegu ulicznego Gorzycka5, który odbył się 15 września 2014. Był największym sportowym wydarzeniem w gminie, w którym wzięło udział ponad 100 uczestników. Gdy opadł powyścigowy kurz, członkowie Sprintu nie spoczęli na laurach. Systematycznie organizowane są treningi z młodzieżą, cieszące się stale rosnącym zainteresowaniem. Nawiązały się nowe znajomości, coraz częściej można natknąć się na biegających wspólnie klubowiczów. Sprint reprezentowany jest na regionalnych i ogólnopolskich imprezach biegowych takich jak Ultramaraton Bieszczadzki czy Podziemny Bieg Sztafetowy w Bochni. Nowy rok to nowe, ambitne plany – staranie się o środki finansowe z instytucji publicznych takich jak Urząd Gminy, Urząd Powiatowy czy Sejmik Województwa Podkarpackiego, które przeznaczyć będzie można na dalszą prężną działalność. 26 stycznia 2015 odbyły się wybory nowego Zarządu Klubu, w skład którego weszli Leszek Bebło, Tomasz Dziorek i Tomasz Wójcik.

zalozyciele
Od lewej: Robert Pasieczny, Marcin Krzemiński, Wojciech Zieliński, Leszek Bebło

 

Leszek Bebło

(urodzony 8 lipca 1966 w Sokolnikach) – polski lekkoatleta, maratończyk. Dwukrotny uczestnik Igrzysk Olimpijskich: Barcelona 1992 rok (20. miejsce na 111 zawodników, czas 2:16:38), Atlanta 1996 rok (17. miejsce na 124 zawodników, czas 2:17:04). Zwycięzca biegów maratońskich w Paryżu (1993) i w Reims (1992, 1995). Rekordzista Polski w biegu godzinnym – 20 218 metrów (31 marca 1990 La Fleche) oraz 8-krotny Mistrz Polski na dystansach: 5000 metrów (1989), 10 000 metrów (1989, 1991 Bruksela), półmaratonu (1990 Mediolan), biegu przełajowego na 6 kilometrów (1989, 1992) i biegu przełajowego na 12 kilometrów (1991, 2000). W 1989 roku zdobył złoty medal halowych mistrzostw kraju na 3000 metrów. Od marca 2014 roku jest prezesem Międzyszkolnego Gminnego Lekkoatletycznego Klubu Sportowego „Sprint” w Gorzycach.

Leszek Bebło
Lata 90-te. Start Maratonu Wrocławskiego. Leszek Bebło z numerem 13
Leszek Bebło
Pescara (Włochy), Stoją od lewej: Karol Dołęga, Wiesław Kiryk, Vittorio Dangelo, Leszek Bebło
gh5
Rok 1996, Igrzyska Olimpijskie w Atlancie, Atlanta, Stoją od prawej Wiesław Kiryk, Leszek Bebło

Comments are closed.